Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Tığ ile Yapılan En Yeni Lif Modelleri

Tığ ile Yapılan En Yeni Lif Modelleri

Lifler çeyiz sandıklarımızın olmazsa olmaz parçalarının başında gelmektedir. Her genç kızın çeyizinde mutlaka el örgüsü, el emeği, göz nuru lif modellerinden mutlaka birkaç tane bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış birçok lif örneğinin ve modelinin yanı sıra yeni değişen moda, yeni çıkan iplik modelleri ile yapılan lif örnekleri de bulunmaktadır. Eskiyle yeni örneklerin birleştirilmesi ile oluşan özgün modeller son zamanlarda kendini göstermeye başlamıştır.

Lif modelleri çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Tek renk örülen modeller olduğu gibi birden fazla rengin bir arada kullanıldığı lif modelleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda simli, tüylü, sakallı ipliklerle de örerek farklı bir lif modelleri ortaya çıkarmak mümkündür. Son zamanlarda ise ebruli ipliklerin kullanıldığı lif modellerine rastlamak mümkündür. Sizin zevkiniz hangi lif modellerine, hangi iplik türlerine hitap ediyorsa onu seçerek, o modelleri tercih ederek örmeye başlayabilirsiniz.

En yeni lif modelleri beğenerek örmek için aldığınız ipliğin rengi kadar kalitesi de bir o kadar önem taşımaktadır. Kaliteli, pamuklu ve yumuşak dokulu ipleri tercih etmelisiniz. Bunun yerine kalitesiz, naylonsu ipleri tercih ederseniz emeğinize yazık etmiş olursunuz. Örneğinin belli olmasını istiyorsanız ve daha kullanışlı olmasını isterseniz mutlaka kaliteli ipleri tercih etmelisiniz. Bu yüzden ip seçerken kaliteli ve pamuklu olmasına dikkat etmenizde fayda var. Liflerin şiş ile örülen modelleri olduğu gibi aynı zamanda tığ işi ile örülen modelleri de bulunmaktadır. Ancak tığ ile yapılan modelleri daha ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise tığ ile yapabileceğiniz örneğin daha fazla oluşudur. Aynı zamanda daha çabuk ilerlediği içinde daha sıklıkla tercih edilmektedir. Küçük parçalardan oluşan lifleri örmek ise bir o kadar keyiflidir.

En yeni tığ işi lif modelleri arasında kare formlu lifler bulunduğu gibi aynı zamanda yuvarlak ve uzun modeller de bulunmaktadır. Özellikle nohut örgü şeklinin kullanıldığı ve tercih edildiği yeni lif modellerinde daha çok kırmızı, pembe, yeşil, sarı ve beyaz renkler daha ağırlıklı olarak tercih edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.