Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Ajurlu Model Yapılışı

21.06.2020
966

Ajur Modelinin Başlanması

Ajurlu Modeli için ilk önce istediğiniz boyutlarda ilmek sayısıyla başlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus 2 sıra önden düz arkadan ters olarak başlanacak. Baştaki ilk ilmeği mutlaka düz olarak başlayın.  Bilindiği üzere amaç kenarlarının düz çıkmasıdır. Düz olarak başlanan ilmeğin ardından 3 ilmek şişe geçirilecek. Ardından şişe ip dolanacak. Tekrardan 3 adet düz olarak öreceksiniz. Dikkat edin ilk ilmekten sonra 3 ilmeği bir arada alarak şişe geçireceksiniz ardından gelecek ilmek tek tek 3 düz olarak örülecek. Ardından tekrar 3 ilmeği bir arada şişe dolayacaksınız. Unutmayın, 3 ilmek bilikte bir şişe geçirilecek! Ardından tek ilmeği ipe dolayarak 3 ilmek düz örülecek.

Son ilmeğe kadar örme işlemine devam edelim. 3 ilmek birlikte alındığı için ilmekte eksilme olmuyor. Düzen içinde devam ediyor. Burası çok önemli, dikkatle okuyun! Bir sırayı 3 birlikte ve 3 düz olarak örüldükten sonra sıra sonunda örgüyü ters çevirdiğimizde, Örgünün arka kısmını yapmış olacağız. Arka kısmı için Tüm ilmekler ters örülmesi gerekiyor.

İlk sıra bu doğrultuda gitmelidir. Ajur modelini elde etmemiz için 2. Sıra itibariyle kayma yaparak devam edeceğiz.  2. Sırada alt kısımda birlikte alınan ilmekler düz olarak alarak örülmesi gerekiyor. Amaç ilk sırada alınan 3 ilmeği düz örmek. Yani altta kalan 1 ilmek alınarak 3 ilmek birlikte örülecek. Bu durum sıra bitene kadar devam etmeli.  Arka kısım aynı ters orantılı örülecek.  Bu durum sürekli devam edilerek Ajur modeli elde edilecek.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.