Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Tunus İşi Kazayağı Modeli Yapımı

15.12.2015
1.400
Tunus İşi Kazayağı Modeli Yapımı

Tunus İşi Kazayağı Modeli Yapımı

Merhaba Bayanlar, bugün sizlerle birlikte Kazayağı modelimizin yapılışını göreceğiz. Modelimizi ister yapacağınız örgünüzün içine tek atın, isterseniz de aralarına serpiştirin fark etmeyecek her iki durumda da örgünüzü güzelleştirecektir. Bebeklerimiz ve çocuklarımız için renkler seçerek harika yelek ve süveterler yapabilirsiniz.

Malzemeler

ip

Tığlı şiş

Yapılışı

Yapacağınız örgünüze göre ilmeğinizi atıp lastik kısmını örüyorsunuz.  Biz örgümüzün lastik kısmını pirinç model yapmayı tercih ettik. Lastik kısımlarını ördükten sonra modelimizi aralara atmaya başlıyoruz. 5 sıra düz örüp arkasına kazayağı modelimizi yapacağız.

tunus işi kazayağı modeli 1 resmi

Lastik kısmından sonraki sıramızda normal örgümüzü yaptık 5 ilmek düz işledikten sonra modelimizi oluşturacağız. Normal ilmeğimizin yani pirincimizin (pirinç modelini örmek için ilmeğin içinden geçiyoruz ancak burada pirinç yapmayacağımız için o ilmeğin sağına ve soluna batıyoruz) bir sağındaki boşluğa birde solundaki boşluğa batıp ikisini bir çıkartıyoruz (iki ilmeğin içinden geçirip ipimizi devam ediyoruz) ve araya 5 adet düz örgümüzü yapıyoruz. 5 adet düz ördükten sonra tekrardan pirincimizin sağındaki boşluğa batıp çıkıp solunda kine batıp her ikisinin içinden geçip çıkartıyoruz ve 5 düz örüyoruz.  Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

tunus işi kazayağı modeli 2 resmi

Sıra sonuna geldiğimizde yine kazayağımızı yapıp son ilmeğimizi alıyoruz. 1 zincir çekip keserek dönüş yapıyoruz. Modelimizi yapmak için sağından ve solundan battığımız ilmeği teke düşürmemiz gerekiyordu ancak sıra sonunda dönüşümüzü yapmak için modelden sonraki aldığımız 3 ilmeği birlikte alıyoruz ve kesiyoruz.  5 adet düz ördüğümüz kısımlarda 1er 1er keserek dönüyoruz ancak modelimizin olduğu yerlere geldiğimiz zaman yine 3 ilmek birden kesiyoruz yani tığımızın ucundaki ilmek ve model için attığımız ilmekler (sağından ve solundan battığımız)bu şekilde dönüşümüzü tamamlıyoruz. Bu şekilde modelimizi oluşturmuş bulunuyoruz.

tunus işi kazayağı modeli 3 resmi   tunus-işi-kazayağı-modeli-4

tunus işi kazayağı modeli 5

Sevgili hanımlar, güzel örgülerde kullanmanız dileği ile.

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.