Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Petek Örgü Modeli Tekniği

12.12.2015
1.990
Petek Örgü Modeli Tekniği

Petek Örgü Modeli Tekniği

Merhaba Bayanlar, bugünkü modelimiz petek örgü. Duruşu hayli zormuş gibi görünse de aslında mantık olarak oldukça kolay olan modelimizin örgünüzü oldukça zengin göstereceğini kabul edelim. Yılbaşına kendinize veya sevdiklerinize güzel ve zengin bir yelek, kazak, hırkalar örmek isterseniz kesinlikle seçmeniz gereken modeliniz bu olmalı.

Gerekli Malzemeler

Yün ipimiz

Şiş

Yapılışı

Modelimiz 6 ilmek ve katlarından oluşuyor. Modeli oluşturmak için biz kenar ilmekler ile birlikte 26 ilmek atıyoruz. Kenar ilmeği örüp 2 ilmek düz örüyoruz, 2 ilmeğimizi örmeden boş olarak alıyoruz, 4 ilmeğimizi düz örüp 2 ilmeği örmeden sağ şişimize alıyoruz.

PETEK ÖRGÜ MODELİ 1 resmi

Tekrar 4 adet düz örüp 2 ilmek boş alıyoruz ve 2 ilmek düz örerek kenar ilmeğimizi alıp bitiriyoruz. Arka sıramızda kenar ilmeği alıp önde 2 düz bitirdiğimiz ilmekleri 2 ters örüyoruz. İpimizi öne alıp ön kısımda örmeden boş aldığımız 2 ilmeği yine boş alıp 4 ilmek ters örüyoruz. İpi tekrardan öne alıp 2 ilmeği örmeden sağ şişe alıyoruz ve sıra sonuna kadar aynı şekilde örmeye devam ediyoruz.

PETEK ÖRGÜ MODELİ 2 resmi

Ön sıraya geldiğimizde yine kenar ilmeği alıp 2 düz, 2 ilmek boş alıp, 4 düz örüyoruz 2 boş al yine 4 ör sona kadar örüyoruz.  Arka kısmını da aynı şekilde 2 ters ipi öne alıp yine 2 boş ilmek alıyoruz ve yine 4 ilmek ters örmek suretiyle aynı şekilde örüp dönüyoruz.  Bu ön sırada şimdi çaprazlamamızı yapıyoruz. Kenar ilmeğimizi örüyoruz 2 ilmek örüp boş bırakmıştık çaprazı oluşturmamız için boş bıraktığımız ilmeği yani 3.ilmeği soldan almak suretiyle alıp örüyoruz. Bunu yaparken önündeki 2 ilmeği şişten çıkarmıyoruz ilmekler hala sol şişte duruyor. Boşta olan ilmeği ördükten sonra, o ilmeklerimizi de düz örüyoruz. Böylece çapraz ipimiz sağa yatmış oldu.

PETEK ÖRGÜ MODELİ 3 resmi PETEK ÖRGÜ MODELİ 4 resmi

Diğer ilmeğin sola yatması için bu kez yine 2.ilmeği bu kez arkadan düz olarak alıp örüyoruz ve 3.ilmeği de yine arkadan düz olarak örüp dönüp birinci ilmeği de arkadan alarak düz örüp sağ şişimize alıyoruz.

PETEK ÖRGÜ MODELİ 5 resmi    PETEK ÖRGÜ MODELİ 6 resmi

PETEK ÖRGÜ MODELİ 7 resmi   PETEK ÖRGÜ MODELİ 8 resmi

Model üzerinde de göreceğiniz gibi açılan kısımlarını kapatıp peteği oluşturacağız. Bunun için yine kenar ilmeği örüyoruz ilk ilmeği boşta alıyoruz sol şişteki ilmeklerimizden 2.ilmeği arkadan batarak düz örüyoruz, 3.ilmeği de düz örüyoruz ve bunu yaparken ilmeklerimiz hala sol şişimizde ve en son 1.ilmeğimizi de yine arkadan batmak suretiyle örüp sağ şişe alıyoruz.  Yine sol şişteki 3.ilmeği sol taraftan almak suretiyle düz örüyoruz ancak yine şişten çıkarmıyoruz 1. örüp 2.yi de ördükten sonra sağ şişe alıyoruz ve peteğin kapandığını görüyoruz.

PETEK ÖRGÜ MODELİ 9 resmi

Diğerine geçince yine arkadan batmak suretiyle ve yine sol şişten çıkarmadan 2.ilmeği, 3.ilmeği ve en son 1.ilmeği örmek suretiyle sağ şişimize alıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar peteklerimizi kapatıyoruz. Arka sıramızı da sonuna kadar ters örerek modelimizi bitiriyoruz.

PETEK ÖRGÜ MODELİ 10 resmi

Sevgili hanımlar, hazır kış aylarına da girmişken harika kazak, yelek ve hırkalar yapılabilecek muhteşem görüntü sağlayan bir örnektir.

Güzel günlerde kullanmanız dileği ile.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.