Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Fiyonklu Patik Örgü Modeli Yapımı

22.10.2016
594
Fiyonklu Patik Örgü Modeli Yapımı

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere fiyonklu patik yapımını göstereceğim. Artık patikleriniz de taban nedeniyle ayakkabı gibi görünmesini sağlayan daha şık bir görünüme sahip patikler yapmayı öğreneceğiz. Bebeklerinizin ayaklarının hem şık, hemde sıcak tutmasını sağlayan minik dokunuşlar yaparak muhteşem örnekler çıkarabiliriz. Haydi hanımlar iş başına…

Malzemeler

Şiş

Patik ipi

Yapılışı

ilk olarak şişimize 31 ilmek atarak başlıyoruz. Bir kenar ilmeğimizi aldıktan sonra 14 haroşe örülüp, bir dola, 1 ilmek örüyoruz. Bir kez doladıktan sonra 14 haroşe örülür. Bir sonraki sırada hiç bir işlem yapmadan düz bir şekilde haroşe olarak örüyoruz. Artırma yeri 6 tane olduktan sonra düz haroşe olarak devam ediyoruz. Yani bir sırada ilk kenarlık alınıp, artırılan yerde de haroşe olarak örülür.Bir dolanıp 14 haroşe örüp, 3 artırılan yer örülür ve bir dolanır. Sonrasında aynı şekilde 14 haroşe örmeye devam ediyoruz. Artırma yeri 6 olduktan sonra 4 sıra hiç bir işlem yapmadan haroşe şeklinde örülmeye devam ediyoruz.

fiyonk-2 resmi  fiyonk-3 resmi

Patiğimizin arka kısmını yapmak için ilk on iki ilmeği örüp, 12 ilmekten sonra devam etmeden geri dönüp, 12 ilmeğimizi 7 diş sıra olana kadar örüyoruz. 7 diş olduktan sonra kestik. Şimdi ortadaki burun kısmını oluşturan ilmeğimizi örmeye devam ediyoruz. Burun kısmı 31 ilmeği örüyoruz ve sonunda kalan 12 ilmek ve arka yüzden 12 ilmeği ters olarak örüyoruz. Tekrar ön yüze dönüp kenar ilmeğimizi alıp, 2 ilmek kesip, 6 ilmek örüyoruz. yedinci ve sekizinci ilmeği birlikte kesip son ilmeği örüyoruz. Tekrardan ön yüzde kenar ilmeği alıp, iki ilmek kesip sonrasında 5 ilmek örülür. 6 ve 7 ilmeği kesip, sonrasında 7 ilmeği örüyoruz. 8 ve 9 ilmeği tersten örerek toplanır ve son ilmek örülür. Son 5 ilmek kalana kadar kenar ilmeği alınıp, 2 ilmek birlikte kesilip, 3 ilmek örülür. 2 ilmek kesip bir kenarlık yapıyoruz. Ön yüze geçtiğimizde kenar ilmeği alıp, 2 ilmek kesilir. Diğer ilmek örülüp son 3 ilmekten kenarlık bırakılarak diğer 2 ilmek kesilir. 5 ilmek kaldıktan sonra haroşeye çeviriyoruz.10 haroşe olana kadar örülüp kesilir.

fiyonk-4 resmi   fiyonk-5 resmi

Burun kısmı oluştuktan sonrada yan kısmını aynı şekilde örüyoruz. Patik ikiye katlanarak oluşturuyoruz. Kesim kısmında 6 ilmekle başlanır. 10 sıra örüp sonra ortadan iple büzerek fiyonk haline getirip, patiğimize ekliyoruz.

fiyonk-6 resmi   fiyonk-7 resmi

fiyonk-1 resmi

İyi ve güzel günlerde kullanın…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.