Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Çiçek Lif Modelleri

15.10.2014
1.566

Hanımlar sıradan lif modellerinden sıkıldıysanız istediğiniz her renkte cıvıl cıvıl lif modelimiz çiçek lifi örmeye hemen başlayabilirsiniz…
Genç kızlarımızın da sandıklarında en sevdikleri parça olarak gönüllerini fethedeceğini düşündüğümüz bu modelin her renginden örmeyi isteyeceğinizi düşünerek yapımını sizlerle paylaşmaktan zevk alacağız… Modası geçti derdiniz olmadan en sevdiğiniz renklerden, hatta görsellerde gördüğümüz gibi rengarenk bir lif de ortaya çıkarabiliriz…
Yapımına hemen başlayabiliriz;
İki kat lif ipini istediğimiz renklerde temin edelim ve tığımız da 6 numara..Ancak en az iki renk kullanırsak modelimiz kendisini daha canlı gösterecektir.
Renk tercihimiz beyaz.6 veya 7 zincir çekerek zincirimizi yuvarlak yapıyoruz. İçine 12 tane üçlü trabzan ile aralarına birer zincir çekerek dolduruyoruz. İpimizi kopararak diğer renge geçiyoruz. Diğer renk iple (örneğin pembe), hazırladığımız trabzana batarak 7 zincir çekiyoruz. çektiğimiz zincir boyunda aralığın birine beş kez batıp sündürüyor,aynı şekilde ikinci aralığa da be kez batıp sündürüyor ve son olarak da (fıstık yapıp) hepsini topluyoruz. 7 zincir çekerek tekrar dibine batıp diğer aralığa geçiyoruz. az önceki fıstık yapımını tekrarlayarak tüm aralıkları dolduruyor ve 6 yapraklı bir çiçek elde ediyoruz. İpimizi koparıyoruz ve beyaz renkli ipimizle çiçeğin yapraklarının başlarına batarak çiçeğin etrafını 12 şer zincirle dolduruyoruz..ipimizi koparmadan ikinci sıraya geçiyor ve her aralığa 15’er üçlü trabzanla devam ediyoruz.Her aralık bitiminde iki zincir çekerek diğer aralığa geçiyoruz.Bu şekilde trabzanları bitirdikten sonra ipimizi koparmadan 15 er üçlü trabzan üzerine tekrar trabzanla devam ediyoruz.Dikkat etmemiz gereken şey trabzanları alttan almak.Önceki sırada çektiğimiz iki zincirin üzerine geldiğimizde ise 2 tane ayrı ayrı fıstık yapıyor ve aralarına 2 zincir çekiyoruz. Fıstıkları trabzana geçirirken üç zincir çekiyoruz.2. ve üçüncü sırayı bu şekilde bitiriyoruz. Bu şekilde toplam 6 sıra yapıyoruz ve ipimizi koparıyoruz. (sıralarda trabzan sayısı artmıyor. sayımız 15).
şimdi lifimizin kenarlarındaki çiçeklerimizi yapıyoruz. En başta yaptığımız çiçeklerden 12 tane yapıyoruz.Daha önce dediğimiz gibi renkleri istediğimiz şekilde seçebiliriz.Ancak burada her çiçeğimizi 4. yaprağında 7 zincir çeker çekmez az önce hazırladığımız orta büyük trabzanlı kısma batıyor ve fıstığını bu şekilde dolduruyoruz. Aynı işlem 5. yaprakta da tekrarlanıyor. Çiçekleri bu şekilde tutturduktan sonra lifimizin ön yüzü bitiyor.
Sıra arka kısmında… 7 zincir çekerek yuvarlak yapıyoruz. içini 15-16 üçlü trabzanla dolduruyoruz. lifimizin ön büyüklüğüne ulaşana kadar dolanarak arkayı trabzanlarla tamamlıyoruz. ön ve arka yüzleri üstüste koyarak ikisini birleştiriyoruz.Pembe renkli iple 3 trabzan üzerine her birine birer defa batarak üçünü bir toplamak şartıyla fıstık yapalım. Fıstıkların ucuna da 4 er zincirden oluşan 3 kirpik yapalım. 2 zincir çekelim 1 trabzan atlayarak diğer fıstığı da aynı şekilde yapalım…Üçüncü fıstığı çiçeklerden birinin ucuna tutturarak yapıyoruz. Bu sefer fıstığı tek deliğe 3 defa sündürerek topluyoruz. 4. fıstığı lifin arka tarafına ve beşinci fıstığı da çiçeğin diğer ucuna batarak yapıyoruz. Bu şekilde lifimizi tamamlıyoruz… Güle güle kullanın….

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.