Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Yelpaze Örgü Modeli Yapımı

18.12.2015
1.572
Anlatımlı Yelpaze Örgü Modeli Yapımı

Anlatımlı Yelpaze Örgü Modeli Yapımı

Merhaba Bayanlar, bugün birlikte yelpaze model örgümüzü öğreneceğiz. Bakanı tekrar baktıracak olan bir modelimiz bu. Yapacağınız hırka, yelek ya da berelerle göz kamaştıracaksınız. İstediğiniz renklerde yapabilirsiniz. İsterseniz tek renk yapın isterseniz gök kuşağı oluşturun.

Buyurun başlayalım.

Malzemeler

2 Renk Yün ip

3,5numara şiş

Yapılışı

Bu örgümüzün modelini oluşturmak için 14 ilmek ve katlarını kullanıyoruz. +2ilmek dahil ediyoruz.  Modelimizi oluşturmak için biz 30 ilmek ile örgümüze başlıyoruz. İlk sıramızı haroşa olarak örüyoruz. Döndüğümüzde diğer renk ipimizi kullanıyoruz. Biz pembe ve yeşil renkleri kullandık. Pembe iple ilmek atıp 1 sıramızı haroşa olarak örüyoruz, dönüşte yeşil ipimize geçip dönüşü yeşil ip ile haroşa olarak yapıyoruz.

yelpaze örgü 1 resmi

2.sıramızın ön ve arka kısmını yine yeşil ipimiz ile haroşa olarak devam edip öne geliyoruz ve pembe ipimize geçiyoruz. Gittik geldik 1sıra tekrar gidip geldik 2.sıra ve örmeye başlayacağımız 3.sıramızda modelimizi oluşturmaya başlıyoruz.

yelpaze örgü 2 resmi

3.sıramıza pembe ipimiz ile yine haroşa olarak başlıyoruz.  9 ilmek haroşamızı örüyoruz. 9 ilmeği ördükten sonra sol şişimizdeki 3.ilmeğin 3 sıra altına (burada iki rengimizi bu nedenden kullandık bu şekilde batacağınız yeri daha rahat belirleyeceksiniz.) Pembe ile yeşil renkli iplerimizin birleşim noktasına sol şişteki 1.ilmeği almadan batıp arkadan ipimizi alıp çıkarıyoruz. 1.ilmeğimizi normal haroşa örüyoruz. Tekrar aşağıya batıp ipimizi alıp çıkıyoruz. 2.ilmeğimizi normal örüyoruz. Tekrar aşağıya batıp ipimizi alıp çıkıp 3.ilmeğimizi normal örüyoruz. Ve şekilde 6ilmek örüyoruz. (yani 9.ilmekten sonra önce aşağıya batmak suretiyle bir normal örüp bir aşağıya batarak 6ilmek örüyoruz ve  yelpazemizi oluşturuyoruz.)

yelpaze örgü 3 resmi  yelpaze örgü 4 resmi

yelpaze örgü 5 resmi  yelpaze örgü 6 resmi

7.ilmeğimizi normal haroşa olarak devam ediyoruz. Tekrar 9 ilmek düz örüp yeniden modelimizi oluşturuyoruz. Yine ilmeklerimizi ayırıp sol şişimizdeki 3.ilmeğin altına pembe renk ile birleşim yerine batmak ve 1ilmek örmek suretiyle devam ediyoruz. Ve alta bat 1haroşa ör şeklinde yine 6ilmek örüyoruz. Sonrasında kalan kenar ilmeğimizi de haroşa örerek bitiriyoruz. Arka sıraya geçiyoruz. Kenar ilmeğimizi örüp aldıktan sonra ipimizi öne alıyoruz ve 2ilmeği örmeden sağ şişe alıyoruz.

yelpaze örgü 7 resmi

Örmeden aldığımız 2ilmeği tekrar sol şişe alıp bu 2ilmeğin arkasından batıp önden ipimizi alıp çıkıyoruz.  Tekrar aynı şekilde, haroşa örecek gibi önden iplerimizi tek tek sağ şişe alıyoruz.

Aldığımız 2 ilmeği tekrar sol şişe alıp 2 ilmeğin birden arkasından batmak suretiyle önden ipimizi alıp ilmeklerimiz sağ şişe geçiriyoruz.

yelpaze örgü 8 resmi

3.kez de aynı şekilde ördükten sonra 1ilmek normal haroşa örüyoruz devamında bu kez 2şer ilmek birden alarak 3kez haroşa örüyoruz. (her ilmek için 2ilmek alıyoruz 3kez ördüğümüzde toplam 6ilmek almış oluyoruz.) Normal haroşamıza dönüp 7 ilmek normal haroşa gittikten sonra yine aynı işlemi diğer modelimiz içinde tekrarlıyoruz.

yelpaze örgü 9 resmi

İpimizi öne alıyoruz 1.ilmek sağ şişe arkasına 2.ilmeği de sağ şişe haroşa örer gibi düz olarak örmeden alıyoruz. Tekrar sol şişe aktarıyoruz, ilmeklerin her ikisinin birden arkasından batarak önden ipimizi alıp sağ şişe ilmeğimizi çekiyoruz. 3kez bu şekilde örüp araya 1ilmek düz haroşa örüyoruz ve arkasından gelen 6 ilmeği 2 ilmek birden alaraktan haroşa olarak örüyoruz.  İpimizi arkaya alıp sonuna kadar haroşa olarak örüp dönüyoruz.

yelpaze örgü 10 resmi

Tekrar ipimizi değiştirip yeşil renk ipimiz ile 3sıra (git, gel, şeklinde) sonuna kadar haroşa olarak örüyoruz. 3 sıradan sonra tekrardan ipimizi değiştirip pembe ipimiz ile modelimizin devamını yapıyoruz. Bu kez modelimizi orta kısma yerleştireceğiz. Bunun için ilk 2 ilmeği haroşa örüyoruz. Sol şişteki 3.ilmeğin 3 sıra altına yine renk değiştiriyoruz ve noktasına batmak suretiyle modelimizi yapıyoruz. Modelimizin bitiminden sonra yine 9 ilmek haroşa düz örüp tekrar modeli örüp arkasından gelen ilmekleri sonuna kadar haroşa örüp bitiriyoruz. Arkasına geçtiğimizde yine aynı şekilde kenar ilmeğimizi örüp alıyoruz arkasına 7 ilmek daha haroşa örüp ipimizi öne alarak tek tek 2ilmeği önce sağ şişe sonra sol şişe alıp arkasından batıp ipi alıp sağ şişe geçmek suretiyle modelimizin devamını yapıyoruz. Bu şekilde modelin arka kısmını yapıp bitiriyoruz. Yelpaze motiflerimizi serpiştirip ördüğümüz modelimizde isterseniz renk sayısını arttırabilirsiniz. Modelleri örgünüz istediğiniz yerlerine yerleştirmek elinizde.

yelpaze örgü 11 resmi yelpaze örgü 12 resmi

Sevgili hanımlar, hem ön kısmını hem arka kısmını kullanabileceğiniz harika bir model. Eminim ki bu harika örneği hemen yapmaya başlayacaksınız.

Güzel günlerde örmeniz dileği ile.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.