Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Tunus İşi Kesme Şeker Modeli

25.12.2015
1.158
Anlatımlı Tunus İşi Kesme Şeker Modeli

Anlatımlı Tunus İşi Kesme Şeker Modeli

Bugün sizlerle daha çok erkek bebeklerimize öreceğimiz hırka, yelek, kazaklar için kullanabileceğimiz bir model yapacağız. Motifimizi oluşturan küçük kareler örgümüzü konuşturacaktır. Tek renk kullanacak olursanız erkek bebeklerimize ancak karelerimizi renklendirerek kız çocuklarımıza da bu motif ile hırkalar örebiliriz. Modelimizin oluşturulması oldukça kolay. Çabuk ilerleyen modelimizi bitirdiğinizi fark etmeyeceksiniz.

Buyurun başlayalım.

Malzemeler

Yün ip ve tığ

Yapılışı

25 adet zincir çekerek başlıyoruz. İlk sıramızı düz olarak örüyoruz.  Dönüşte ilmeklerimizi çıkarıyoruz.  Tekrar örmek içinde ilmeğimizin içinden geçip, karşıdaki boşluktan arkaya çıkıp ipimizi aradan alıp çıkıyoruz. Bu şekilde 5 adet işliyoruz (kenar ilmek ile 6 adet oluyor).

tunus işi kesme şekeri modeli 1 resmi

İpimizi ön tarafa alıyoruz ve ilmeğimizin içinden geçip önden ipimizi alıp ilmeğimizin içinden geçirip alıyoruz.  5 adet bu şekilde ilmek alıyoruz. Tekrar 5 adet ilmeğin arasından geçip karşıdaki boşluktan arkaya çıkıp ipimizi alıp çıkıyoruz. Ve yine beş adet ipimizi öne alıp ilmeğin içinden geçip çıkarak yapıyoruz ve sonuna geliyoruz.

tunus işi kesme şekeri modeli 2 resmi

İlmeklerimizi tek tek çıkartarak yine örgümüzün başına dönüyoruz. Başa geldiğimizde 1.sıramızı tamamlamış bulunuyoruz. Aynı işlemlerimizi yaparak 5 sıra örüyoruz.  Motifimizin kare olması için 5 sıra örüyoruz.

tunus işi kesme şekeri modeli 3 resmi

Siz motifinizi büyük yapmak isterseniz (ilmek ve sıra sayıları aynı olmak koşulu ile) adetleri azaltıp çoğaltabilirsiniz. 5sıramızı ördükten sonra modellerimizin yerini değiştireceğiz. Bunun için altta örmüş olduğumuz sıranın tersini yapıyoruz yani alttaki sıramızda ilmeğin içinden geçip karşısındaki boşluktan ipimizi alıp çıkmıştık bu sıramızda ise ipimizi öne almak suretiyle ilmeğin içinden geçip önden ipimizi alıp geçiriyoruz. Yani düz ördüğümüz yerleri ters, ters ördüğümüz yerleri düz olarak örüyoruz sıra sonuna kadar. Teker teker ilmekleri alarak dönüyoruz. Ve yine bu şekilde 5 sıra ördüğümüzde modellerimiz tamamlanmış oluyor. Karelerin ebatları belirttiğimiz gibi ilmek ve sıra sayıları aynı olmak şartıyla arttırılıp çoğaltılabilir.

tunus işi kesme şekeri modeli 4 resmi

Sevgili hanımlar, bu mükemmel modelimizle çocuklarımıza harika yelekler yapabilirsiniz.

İyi günlerde kullanmanız dileği ile.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.