Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Örgü Bere Yapımı

20.10.2014
1.170

Anlatımlı Örgü Bere Yapımı

Hanımlar bu yazımızda örgü bere yapımına deyineceğiz. Birbirinden güzel bu modellerde bereyi ördükten sonra çeşitli çiçek motifleriyle yapılan süslemeler kullanacağız. Beremizi gösteren kısımlar aslında bu çiçek motifleri… Renk renk desen desen örüp kullanabileceğimiz bu modeller özellikle genç kızlarımızın sevgilisi. Aynı zamanda da minik bebeklerimizin üşümemesi için çoğu yeni anne adaylarımızın da harıl harıl dokuduğu bere modellerinden birine başlayalım….

Haydi kolları sıvayalım hanımlar;
Beremizin tepesindeki çarkıfelekleri örmek için önce dört ilmek başlayalım. Bir sıra tersten örelim. örgünün düz tarafına geldiğimiz zaman baştan üç ilmeği düz örelim. sonra artırmak için ipimizi şişimizin üstüne dolayalım ve kalan tek ilmeği örelim.

Ördükten sonra ters çevirip örgünün ters tarafında hiç bir işlem yapmadan ters örgü olarak sıra sonuna kadar örelim.Şimdi beş ilmeğimiz var. Ters çevirelim ve devam edelim. Baştaki üç ilmekleri hep düz olarak örelim.Artırma işlemlerimizi de hep bu üç ilmekten sonra yapalım. Tekrar artıralım ve kalan iki ilmeğimizi örelim.

Çevirip örgümüzün tersinden ters örgü olarak sıra sonuna kadar örelim. Bu işlemi üç ilmekten sonraki ajurlarımız 7 olana kadar bu şekilde örmeye devam edelim. Bu ajurlar sekiz olduğunda birinci dilimimiz bitmiş oluyor ve ikinci dilime geçiyoruz. Üç tane düz örelim ve yine ipi şişin üstüne dolayalım ve bundan sonraki iki ilmeği bir alarak keselim ve sıra sonuna kadar gitmeden geri dönelim ve bu sırayı ters örgü olarak bitirelim. Tekrar sıra başına gelelim. Üç ilmeği düz örelim artıralım ve takip eden iki ilmeği bir alalım ve yine sıra sonuna gitmeden dönelim. Ters örgü örelim ve dönelim. Aynı işleme bu şekilde eksilterek devam edelim ve ilmekler bitene kadar bu örgüye devam edelim.

Üçüncü dilimimizde de hep aynı işlemi tekrarlayalım. Üç ilmek düz örelim artıralım ve iki ilmeği birlikte alalım ve geri ters örgüyle örelim. Tekrar geri dönelim ters örgü yapalım ve geri dönelim aynı şekilde üç ilmek bir artır ve kes işlemine devam ederek beş parça halinde örelim. Enimiz 12 13 cm olacak. Beş parçamız bittiğinde çarkıfeleğimiz de bitmiş olacak. Ardından çarkıfeleğimizin çevresine yetecek kadar büyüklükte düz örgü örebiliriz ve birleştirme yapabiliriz… Son olarak da renkli çiçek motifleri kullanarak beremizi daha şık hale getirebiliriz…. Güle güle kullanın…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.