Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Örgü Bebek Yelek Modelleri

12.11.2014
1.156

Anlatımlı Örgü Bebek Yelek Modelleri

Hanımlar bu yazımızda sizlerle süslü kız bebek yeleklerimizi paylaştık. Bu modellerimiz içinden sizler için birini seçerek yapımını anlatmaya çalıştık. Umarım beğenirsiniz. Sizinle yapımını paylaştığımız model üstünde ayrı bir şalı varmış gibi görünen pembe yeleğimizin yapımı. Hadi kolları sıvayalım hanımlar;
ARKA: 76 ilmekle başlayıp 16 cm haraşo örerken, son 4 sırada sağ ve soldan 1 ‘er ilmek eksiltin.

Ön kısmımıza 40 ilmekle başlayıp arkadaki gibi 16 cm haraşo örelim. Kolu ve yakayı aynı anda kesmeye başlayalım. Yaka ve kol için 6 sırada 1 ‘er ilmek kestikten sonra 11 cm daha haraşo örelim. Omuzları kapatmadan önce ense için bir taraftan 4 ilmeği örmeye devam edip diğer omuzda dikelim.
Arka kısmımızın tığ ile yapılan bölümü: 6 zincir çekip halka yaptıktan sonra, bunun üstüne 4 zincir çekip 3 tırabzan örün ve aşağıdaki gibi devam edelim.
4 zincir çekip aynı yere batarak 1 tırabzan örelim. Arka tarafa geçip, tekrar 4 zincir çekelim ve 3 tırabzan örelim. Sonra 3 zincir çekip alttaki 3 tırabzanın üstüne 1 kafes örelim. Tekrar 3 zincir çekip 3 tırabzan örelim. Arka yüze geçip 4 zincir çekielim ve 3 tırabzan örelim, 3 zincir çekip 1 kafes örelim ve tekrar 3 zincir çekip ortaya 3 defa batarak sık iğne örelim. 3 zincir çekip 3 tırabzan örelim, 1 zincir çekip 1 tırabzan örelim ve arka yüze dönelim. 4 zincir çekip 3 tırabzan örelim, sonra 3 zincir, 5 sık iğne, 3 zincir, 3 tırabzan, 1 zincir, 1 tırabzan ile devam edelim ve arka yüze geçelim. 4 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 3 sık iğne, 3 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 3 tırabzan, 1 zincir, 1 tırabzan örelim ve arka yüzde 4 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 1 tırabzan, 3 zincir, 3 tırabzan ile bitirelim. Bu tarifi kullanarak motifleri resimdeki adet kadar örelim.
Kenar kısmımız için, 4 zincir, 1 sık iğne şeklinde 4 sıra geçelim. Son sırada kullanacağınız adet kadar boncuğu (ortalama 280 – 290 adet) ipe dizelim. Boncukları 3’lü gruplar halinde alıp, aralarına 3 zincir çekelim.
Tığ ile ördüğümüz parçayı haraşo olarak ördüğümüz arka parçaya diktikten sonra omuzlarda tığ ile birleştirelim.
Düğmelerimiz için İpi işaret parmağınıza 15 defa doladıktan sonra kenarlarına sık iğne geçelim . İğne kullanarak ipe 4 adet boncuk geçirip düğmenin kenarlarından tutturarak ortasına dikelim.
Kolay gelsin hanımlar…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.