Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Lahana Lif Modeli Yapılışı

16.11.2014
3.786

Anlatımlı Lahana Lif Modeli Yapılışı

Hanımlar takip eden arkadaşlarımızın isteği üzerine sizler için bu yazımızda lahana lif modelimizin nasıl yapılacağını paylaştık. İster çeyizimize koymak için istersek de hediye etmek için oldukça hoş olan bu modelimizin yapımına hemen başlayalım hanımlar;
İlk olarak lifimizin orta kısmındaki çiçekle başlıyoruz hanımlar.
İlk işimiz 7 zincir çekerek halka haline getirmek. Hemen ardından halkamıza batarak üçlü trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve tekrar üçlü trabzan. Bu şekilde aralarına zincir çekerek 7 tane üçlü trabzan yapalım. Son trabzanımızı da iki zincir çekerek ilkiyle birleştirelim.8 kutucuğumuz olacak hanımlar. Bu kutucukların her birinin içine 2 zincir,2 trabzan, 2 zincir çekip aşağıya batıyoruz.

Bu şekilde 8 yaprağımız olacak.İlk kat böyle tamamlanıyor. 2.katı yapmak için diğer renge geçip arkadan yuvalarını yapıyoruz. Bu yuvalarımız için de trabzanımıza alttan batarak üç zincir çekitoruz ve diğer yuvaya geçiyoruz. Yine üç zincir çekiyoruz ve diğer yuvaya geçiyoruz. Bu şekilde 8 tane sık iğne oluşturalım. Bu yuvalarımızı doldururken bu kez iki zincirle çıkalım,3 tane trabzan yapalım ve yine iki zincir çekerek yuvaya batalım. Bu şekilde sekiz yaprağımızı da dolduralım.Üçüncü katımıza geçtiğimizde bu sefer yuvalarımızı 4 zincirle yapalım. Bu şekilde sekiz yuva oluşturduktan sonra iki zincirle çıkalım,dört tane üçlü trabzan yapalım veyuvaya tekrar iki zincirle batalım.
Dördüncü katımızda da 5 zincir çekerek 8 tane yuva oluşturuyoruz ve tekrar iki zincir çekip 4 tane üçlü trabzan yapıp tekrar iki zincirle yuvamıza batıyoruz. Şimdi ortadaki çiçeğimizi tamamladık hanımlar.
Tekrar ilk renk ipimizi alalım ve çiçeğimizin alttaki yapraklarına batarak her bir yaprağımızın üzerine 6 trabzan yapalım. Ancak her yaprağımızın arasında üç zincir olacak.Yani bir yaprağımıza batarak altı trabzan yapalım üç zincir çekelim ve diğer yaprağa batarak tekrar altı trabzan yapalım. Bu şekilde sıramızı tamamlayalım. Bir sonraki sıramızda trabzan yapmaya aynı şekilde devam ediyoruz ancak artırma yapıyoruz hanımlar.

Bu motifimizde bir veya iki atrırma yeterli olacaktır. Diğer yaprağa geçerken üç zincirimizi unutmayalım ama. Üç zıramızı tamamladıktan sonra hanımlar bu sefer üç zincir çekmeyi bırakıyoruz ve daha önce çektiğimiz zincirlerimizi de trabzanla dolduruyoruz. Her altı trabzanda bir artırma yapalım. Bu şekilde dört sıra daha ördükten sonra alt tabanımızı tamamlamış oluyoruz. Şimdi tabanımızın etrafına açık renkle ipi 4 sefer uzatıp bağlayarak 1 fıstık ve araya tekli örümcek yapıyoruz. Aralarda 3 trabzan atlayıp 4.trabzana 1 fıstık, araya tekli örümcek şeklinde sırayı tamamlıyoruz.

Bu şekilde aynı işlemi yaparak beş sıra gidiyoruz hanımlar.
Şimdi sıra lifimize özelliğini veren kısmı yani ikinci katı yapmaya sıra geldi hanımlar. Üçüncü sıramızdaki trabzanlarımızın başına batıyoruz ve yine aralarda 3 trabzan atlayarak bir fıstık bir örümcek yaparak sıramızı tamamlıyoruz. ve hemen ikinci sıramıza geçerek fıstıkların başına batarak fıstık yapıyor ve örümcekle diğer fıstığımıza geçiyoruz. Bu şekilde dört sıra ördükten sonra ipimizi koparalım ve altıncı trabzanımıza batarak aynı parçadan bir tane daha örelim. bu kez dört sıra bir fıstık ve bir örümcek şeklinde. Son olarak da uçlarına kirpik yapıyoruz hanımlar… Kolay gelsin…

Etiketler:

Yorumlar
  1. Anonim dedi ki:

    Lifler çok güzel olmuş ellerinize sağlık bende takip etmek istiyorum sizi ama edemedim yardımcı olurmsnz