Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Çapraz Bağlar Örgü Modeli Tekniği

21.12.2015
1.507
Anlatımlı Çapraz Bağlar Örgü Modeli Tekniği

Anlatımlı Çapraz Bağlar Örgü Modeli Tekniği

Sevgili örgü tutkunları, bugünkü modelimizi şallarda kullanabileceğiniz gibi öreceğiniz bir hırkanızın kol kısımlarında da kullanabilirsiniz. Altına astar geçirmek suretiyle değişik ve farklı bir hava da katabilirsiniz. Kullanım yerini sizin hayal gücünüze bırakıp örgümüze başlıyoruz. Kazak, kol ve şal modeli olarak çok hoş durduğunu belirtmek isterim.Bu örneğimiz zor görünse de eliniz alıştığın da rahatlıkla yapabileceğiniz ve çok beğeneceğiniz bir model. Haydi hanımlar, hazır kış aylarınada girmişken soğuktan korunabilmek ve koruyabilmek için harika kazaklar, atkılar, şallar yapmaya başlayalım.

Malzemeler

Yün ip ve 3,5 numara şiş

Yapılışı

Bugünkü modelimizi oluşturabilmemiz için 6 ilmek ve katlarını kullanıyoruz ve tabii ki kenar ilmekler. İlmeklerimizi atarak başlıyoruz. 3 sıra düz haroşa olarak örüyoruz.  Kenar ilmeğimizi örüp alıyoruz diğer ilmeğimize düz örecek gibi şişimizi batıyoruz ve 3 kez ipimizi dolayıp çekiyoruz. Tekrar düz örer gibi batıyoruz arkadan ipimizi 3 kez doluyoruz ve çekiyoruz. İlmeklerimizi biraz sıkıştırabilirsiniz. Sıramızın sonuna kadar bu şekilde örüyoruz ve en son kenar ilmeğimizi normal örüp alaraktan arka sıraya geçiyoruz.çapraz bağlar örgü modeli 1 resmi Kenar ilmeğimizi örüp alıyoruz. 6 ilmeği tek tek örmeden sağ şişimiz ile alıp çekiyoruz ve açılmasını sağlıyoruz böylece uzun ilmeklerimiz oluşmuş oluyor. Bu uzun ilmeklerimizi çapraz yapacağız. Bunun için sağ şişimizde bulunan baştaki 3 ilmeği alıyoruz sondaki 3 ilmeğin üzerinden geçirip sol şişimize alıyoruz.

çapraz bağlar örgü modeli 2 resmi çapraz bağlar örgü modeli 3 resmi

Sağ şişte kalan ve Üzerinden geçirdiğimiz diğer 3ilmeği de sol şişe alıyoruz ve örüyoruz.  Örerken ilk ilmeği örüyoruz ve sağ tarafa biraz çekiyoruz ki yapışsın ve model oluşurken düzgün görüntü olsun. Aldığımız 6 ilmeği düz örüyoruz ve çaprazımız oluştu.

çapraz bağlar örgü modeli 4 resmi  çapraz bağlar örgü modeli 5 resmi

Arkasından gelen 6 ilmeğimizi yine aynı şekilde örmeden sağ şişe alıp çekiyoruz ve uzun ilmekler haline geldiğini görüyoruz. İlk aldığımız 3 ilmeği son aldığımız 3 ilmeğin üzerinden geçirip sol şişimize geri alıyoruz, kalan 3 ilmeği de alıp tekrardan bu ilmekleri düz olarak örüyoruz (sırasını karıştırmamaya özen gösteriyoruz) ve 2.çaprazımızı oluşturuyoruz.

çapraz bağlar örgü modeli 6 resmi

Bu şekilde çaprazlarımızı yaparak sıra sonuna kadar örmeye devam ediyoruz ve kenar ilmeğimizi örerek bitiriyoruz. 3 sıra tekrar haroşa örüp modelimizi tekrar örüyoruz. Aradaki haroşa sayılarını kendi isteğinize göre arttırabilirsiniz.

çapraz bağlar örgü modeli 7 resmi

Sevgili hanımlar, bu örneğimizi her yerde kullanabileceğiniz bir model. Genellikle şallar da kullanılır ama kazak ve kol kısımlarında da harika görünüyor.

İyi günlerde kullanın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.