Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Baloncuk Örgü Modeli Yapılışı

16.12.2015
1.230
Anlatımlı Baloncuk Örgü Modeli Yapılışı

Anlatımlı Baloncuk Örgü Modeli Yapılışı

Baloncuk örgü modelinin şöyle bir avantajı var sevgili hanımlar iki tarafını da kullanabilirsiniz. Hırka, bere, yelek olarak çift taraflı kullanımı iki farklı desene sahip olacak ve iki farklı parçaymış gibi kullanım lüksü sağlayacaktır. Esasen bu tarz örneklerde tek renk dışında ebruli renkleri de kullanırsanız çok şık olacaktır. Kalın bir örnek olmasından dolayı soğuk kış günlerinde çok kullanışlı elinizden ve sırtınızdan düşmeyecek bir modeliniz olmuş olacak.

Malzemeler

4 Numara şiş

Arzunuza göre ip

Yapılışı

Bu örneğimiz kenar ilmekler hariç altı ve katları olarak başlanacak. Lastik üzerine başlayacağınızı varsayıyoruz ve ilk sıramızı düz örüyoruz. Arka sırada ise kenar ilmeğimizi alıp ters örer gibi ipi öne alın üç tane ilmeği hiç örmeden sağ şişe geçirin ve üç ilmek ters örün bu sıra bu şekilde devam ediyor.

baloncuk örgü modeli 1 resmi

Arka sırada ise yine kenar ilmeğimizi alıyoruz üç tane ilmek düz örüyoruz üç tane örmeden alıyoruz üç tane düz örüyor üç tane örmeden alıyoruz bu sırada bu şekilde sonlanıyor.Kenar ipi aldıktan sonra üç ilmeği yine boş alıp tekrar üç ilmeğimizi ters örüyoruz. Diğer sırada ise normal bir şekilde bir sıra ters bir sıra düz örüp baloncuk yapımına geçiyoruz. Kenar ilmeğimizi örüp bir ilmek ters örüyoruz aşağıya baktığınızda boş aldığınız üç ipi alttan alıp sağ şişe geçiriyoruz ve orada duruyor bir tane daha ters örüp bu üç taneyi ters ördüğümüz son ilmeğin üzerinden geçiriyoruz.

baloncuk örgü modeli 2 resmi   baloncuk örgü modeli 3 resmi

baloncuk örgü modeli 4 resmi

Araya da beş tane ters örüyoruz aşağıda yine üç tane ipimiz görünüyor olacak bunları şişi alttan sokup yine sağ şişe alıp bir ters örüp üçlü ipi ters ördüğümüz ilmeğin üstünden geçirin bu sıra bu şekilde devam ediyor.Ön sıramıza geliyoruz ve bir sıra düz örüyoruz ki kaydırmamızı yapalım. Kenar ilmeğimizden sonra üç tane örüyoruz ipi öne alıp üç tane boş alıyoruz yani diğer baloncuğu koyarken yaptığımızın tersini yapıyoruz. Ön sırada yine üç tane boş alıp üç tane örüp bu işlemi de üç sırada tamamlıyoruz. Ve yine baloncuklarımızı yapıyoruz.

baloncuk örgü modeli 5 resmi  baloncuk örgü modeli 6 resmi

Kenar ilmek ve dört ilmek ters olarak örülüyor yine aşağıdan boş ipliği şişe alıp bir ters örüp ters ördüğümüz ilmeğin üstünden atlatalım bu sırada ki işlemimiz de bu ve bir sıra düz ördüğümüz de örnek çıkmış oluyor.

baloncuk örgü modeli 7 resmi  baloncuk örgü modeli 8 resmi
baloncuk örgü modeli 9 resmi

Soğuk kış günlerinde sizin ve sevdiklerinizin hem içini hem bedenini ısıtacak kolay bir modeldi. Artık bu örnekle bereler yapıp hediye olarak bile verebilirsiniz. Kolay gelsin hanımlar.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.