Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Atkı Modelleri

24.11.2014
1.370

Hanımlar bu yazımızda sizlerle bir birinden güzel atkı modellerini paylaştık.Malum kış geldi ve atkılarımızı hazırlamamız lazım…Sizde nasıl yapıldığını merak ediyorsanız buyrun başlayalım…
İlk önce 2 ayrı yumağı biri 18 diğer 32 ilmek olmak üzere iki tane ayrı parça üçgen örüyoruz.Örgü bitene kadar 2 sıra düz 2 sıra ters örüyoruz….
Üçgen Nasıl Yapılır?
Öncelikle işimize 1 ilmek ile başlıyoruz.Çevirip kenardan 1 ilmek arttırıyoruz.2 ilmeği düz örüyoruz.Örgüyü çevirip kenardan 1 ilmek arttırdıkran sonra ki 2 ilmeği ters örüyoruz.Toplam da 3 ilmek olacak.Bu şekilde her sıra başında attırarak istenen ilmek sayısına ulaşana kadar 2 sıra düz ,2 sıra ters örüyoruz.
Küçük üçgen parçanın son ilmeği ile büyük parçanın ilk ilmeğini beraber ters örüyoruz. Sol da kalan diğer ilmekleri örmeden önce örgümüzü çevirip küçük parçayı örüyoruz. Sıra başında 1 arttırma yapıyoruz .Tekrar örüp son ilmekle büyük parçanın ilk ilmeğini beraber ters örüyoruz.Örgüyü çevirip küçük parçayı örüyoruz.Bu şekilde her kenarda başlarken 1 ilmek arttırıyoruz.2 ilmeği beraber örüp dönüyoruz.Sol şişte yani büyük üçgende 14 ilmek kalana kadar aynı şekilde devam ediyoruz.Şimdi küçük parçayı örmeyi bırakıyoruz.Misinalı şişte olduğu için büyük parçayı şişin ucuna doğru getirip aynı işlemleri bu sefer küçük parçada 14 ilmek kalan kadar uygulayın.14 ilmeğe ulaşınca örüp İpi yine kenarda bırakıyoruz.Bu şekilde aynı işlemleri tekararlıyoruz ve sırasıyla 1 saü ve 1 sol olarak parçayı örüyoruz.
Bitirme İşlemi:
2 şişte de eşit sayıda ilmek kalana dek örüyoruz.(25-25) Bitireceğimiz için kenarlarda arttırmak yerine bu sefer 2 ilmeği beraber örüyoruz ve eksiltme yapıyoruz.Yani hem kenarda hemde ortada yaptığımız eksiltmeleri tüm ilmekler bitene kadar yapıyoruz….
Bu kadar…İşleminiz bittiğinde güle güle kullanın…

Etiketler:

Yorumlar
  1. serpil kavcioglu dedi ki:

    Bu güzel atki modelini video ile anlatırsaniz çok güzel olur yazilı anlatımda kafa karışiyor tşk