Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Ajurlu Yazlık Kazak ve Yelek Modeli

24.06.2020
955

Ajurlu Yazlık Kazak ve Yelek Modeli

İlk olarak 1 sıra haraşo ilmeğiyle başlıyoruz. Ardından 1 kez örüp iki kez şişe doluyoruz. Mantık olarak 1 kere örerek diğer ilmekleri 2 alıp örüyoruz. Sıralama 1, 2 1, 2 olmalı. Örnekte göreceğiniz üzere lastikten başlamış. Sizlerde lastiği istediğiniz gibi başlayabilirsiniz. Burada tam bir kuran bulunmamaktadır. Kural bölümü Ajuru yapacağımız bölümdür.  1, 2 gittikten sonra sıramız bitiyor.

Sıra bittikten sonra arkasını çeviriyoruz. Arkasını çevirdiğimiz zaman ilk baştaki ilmeği direk alıyoruz ve Ajuru tersine örüyoruz. Arka kısmında mantık Ajuru düz örerek 2 örülen kısmı bir almaktadır.

Bu sürecin ardından örneği düz çeviriyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken 1 husus var o da önü çevrilen ajurlu yazlık kazak ve yelek modelinin her ilmeğini düz örmek. Ardından sona gelindiğinde örneği tekrar ters çeviriyoruz. Burada da her ilmeği ters örüyoruz. Ardından tekrar örgümüzü düzüne çeviriyoruz.

Burada yapılması gereken Birinci ilmeği örmeden alıyoruz. Ardından bir kez örüp 1 ajur yapıyor ve ardından iki ilmeği birlikte alarak devam ediyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz.

Şimdi tekrardan modelin tersini çeviriyoruz. Ajuru düz örüyoruz. 2 sini bir aldığımız ilmekleri tersinden örüyoruz.  Bu işlem böyle devam edecek ve örneği düzüne getirdiğimizde tüm ilmekleri düzünden öreceğiz. Buradan itibaren de bir şiş boyunca ilmekleri ters öreceğiz. Şişin sonuna gelindiğinde örneği düz çeviriyoruz ve 1 örmeden alıp 1 ajur yapıp 2 örmeden alıyoruz. Bu işlem böyle devam ediyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.