Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Örgü Kasket Modelleri

25.11.2014
1.534

Anlatımlı Örgü Kasket Modelleri

Hanımlar bu yazımızda sizlerle örgü kasket modellerimizi paylaştık. Malum soğuk kış günlerinde biz hanımlar çok üşüyoruz ancak şıklığımızdan da ödün vermek istemitoruz. Bu kasket modellerimiz hem bizi sıcak tutacak hem de şıklığımıza şıklık katacaktır. Hadi hemen yapımına başlayalım hanımlar:
Tepeden başlıyoruz hanımlar. 12 zincir çekelim ve daire yapalım.

Önce dairemizin etrafına sık iğne dolduralım.Dörder zincirlik dilimlere ayıralım ve üçlü zincir çekerek 12 trabzanla dolduralım. Üst sırada her dolguya iki kez batıp trabzan yapılarak dolgu sayısı 24 e çıkaralım.Bu 24 dolguyu 6 dilim olarak düşünerek, ayrılıp, her bölüme 9 dolgu olacak şekilde artıralım.
Toplam 54 dolguya ulaşalım. 54 dolgu olunca 8 sıra sık iğne yaparak dikiş bandı tamamlayalım.
Kasket önümüz için, ölçü olarak hazır bir kasketi de alabiliriz. 2 kaşın bitim noktaları arasındaki mesafeyi de zincir çekerek ve ilmek çıkarılarak şişle çift lastik olarak istenilen uzunlukta örelim.
Örerken yanlardan eksiltme yaparak yuvarlatılması gerekecek hanımlar.

Bu şekilde 2 parça örüp bitirince ve tığla örülen kısma dikiyoruz. Eğer ipliğin gerektirdiğinden daha ince bir şişle yani daha tıkıs, sıkı örersek bu iki parçanın arasında dik durması için malzeme koymanız gerekmiyor. Göreli olarak mukavva konulması daha dik durmasını sağlayacaktır ancak yıkama açısından pratik olmayacaktır hanımlar. Eğer hazır şapkalarda da bulunan tipte plastik malzeme bulabilirsek iki parçanın arasına bu malzemyi koyup sonra da tığla ördüğünüz kısma dikip birleştirebiliriz. Kolay gelsin hanımlar…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.