Örgü Modelleri | Anlatımlı | Örgü Dünyası

Site Rengi

Anlatımlı Nazar Boncuklu Paspas Yapımı

20.10.2014
1.530

Anlatımlı Nazar Boncuklu Paspas Yapımı

Hanımlar daha önce paylaşmış olduğumuz sakallı paspas modellerinin yapımı hakkında aklımızda birçok soru oluşması üzerine bugün son yılların modası aynı zamanda hanımlarımızın da klasiği olan nazar boncuklu paspas yapımına deyineceğiz.

Yapımı da oldukça basit olan bu paspaslar özellikle banyomuza büyük ölçüde şıklık katmakta…Hemen kolları sıvayalım arkadaşlar;
Üç renk ip kullanıyoruz. İpimiz sakallı ip. Tığ ile çalışacağız. Modelimize ortadan başlıyoruz. Koyu mavi iple başlayalım.On zincir çekelim ve yuvarlak yapıp içini trabzanla dolduralım. İkinci sırada artırmaları yapmak için bir trabzana tek bir trabzana da üç batalım. Üçüncü sırada da aynısını yapalım ve orta koyu mavisi bitene dek bu işlemi sürdürelim.

Orta mavimiz bittiğinde açık mavi ipimizi alalım ve ortaya ekleyerek trabzanlarla devam edelim. Ancak burada trabzanları yaparken, bir tek bir çift batalım.Açık mavi kızım da istediğimiz büyüklüğe ulaştığında beyaz iple aynı şekilde tek çift trabzanlarla devam edelim.

Bu şekilde bitirdikten sonra son kısmını da tekrar koyu mavi renk iple bir çift bir tek trabzan batarak devam edebiliriz. Yalnız son sırada trabzanlara tek batarak bitirelim.Artırmalarımıza da potluk olmayacak şekilde dikkat edelim…Paspasıyla aynı olacak şekilde diğer parçaları da istediğimiz büyüklükte yapalım. Model aynı gidecek… Umarım yardımcı olabilmişizdir. Güle güle kullanın…

Etiketler:

Yorumlar
  1. Anonim dedi ki:

    teşekkürler işlerinizi çok beğendim devamını bekleriz.

  2. Hanife dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.Bi şey sorabilir miyim? Her paspas için ne kadar iplik gerekiyor? Söyler misiniz?